Liverpool eliminon Bayernin, Barça nuk zhgënjen ndaj Lionit

Botë Kryesore Sport

Jurgen Klopp shijoi hakmarrjen ndaj Bayernit të Mynihut, pasi Liverpooli i tij triumfoi me rezultatin 1-3 në “Allianz Stadium”, duke nxjerrë gjermanët jashtë Ligës së Kampionëve dhe duke vijuar vetë në fazën çerekfinale.

“The reds” zhvilluan një ndeshje të studiuar mjaft mirë, pasi i lanë qarkullimin e topit Bayernit dhe e goditën me kundërsulme të shpejta. Pikërisht në një të tillë, ishte Sadio Mane që kaloi anglezët në avantazh, por bavarezët reaguan dhe rikthyen baraspeshën falë një autogoli të Joel Matip.

Në pjesën e dytë Liverpooli gjeti avantazhin me anë të mbrojtësit Virgil Van Dijk, ndërsa pak minuta më vonë ishte sërish Mane që shënoi golin e dytë personal dhe të tretin për anglezët, duke vulosur fatin e takimit.

Në çerekfinale u kualifikua edhe Barcelona, që pas një barazimi pa gola në Francë, mposhti Lyonin me rezultatin e thellë 5-1 në “Camp Nou”. Lionel Messi shënoi dy herë për Barcelonën, me Pique, Coutinho e Dembele që plotësuan listën e golshënuesve, ndërsa për francezët ngushtoi diferencën përkohësisht Toussart.

Tashme jane 4 ekipe angleze qe e kalojne turin per ne fazen tjeter. Ata jane Manchester City, Manchester United, Liverpool dhe Totenham. Kater ekipet e tjera jane Ajaks, Juventus, Porto dhe Barcelona.

Anglezet jane ekipet me te favorizuara per ne finalen e madhe ne Madrid,


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *