Meta në “delir” shkarkon Ramen si ministër, firmos ndryshimet ne qeveri

Kryesore Lajme Politikë Slider kryesore

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ndryshimet në qeveri duke mos u bërë pengesë për kabinetin e kryeministrit.

Në ditën e fundit të vitit, Kreu i Shteit ka shkarkuar Edi Ramën nga posti i ministrit të Jashtëm për ta zëvendësuar me Ota Xhaçkën, që më herët ka drejtuar digasterin e Mbrojtes.

Presidentit ka dekretuar edhe rikthimin e Niko Peleshit në kabinetin e Ramës, i cili deri me 25 prill do të jetë në krye të Ministrisë së Mbrojtjes.

Dekretet e Metës do të votohen vitin e ardhshëm në Parlament që më pas ministrat e rinj të betohen para Presidentit.

Të gjitha këto ndryshime në kabinet erdhën fill pasi zv/ministri i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj paraqiti dorëheqjen e tij dy ditë më parë (29 dhjetor 2020).

Njoftim i Institucionit të Presidentit të Republikës

31 dhjetor 2020

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta ka dekretuar sot shkarkimin e zotit Edi Rama nga detyra e ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme dhe zonjës Olta Xhaçka nga detyra e ministrit të Mbrojtjes.

Po sot, Presidenti Met ka dekretuar emërimin e zonjës Olta Xhaçka në detyrën e ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme dhe zotit Niko Peleshi në detyrën e ministrit të Mbrojtjes.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *