Momenti i arrestimit, terroristi tunizian që vrau 3 persona mbërriti në Francë nga Lampeduza

Botë Kryesore Rrotull Slider kryesore

Tre njerëz kanë vdekur në një sulm me thikë në një kishë në Nice, në atë që Presidenti francez Emmanuel Macron tha se ishte një “sulm terrorist islamik”.

Ai tha se Franca nuk do të dorëzonte vlerat e saj thelbësore pasi vizitoi bazilikën Notre-Dame në qytetin jugor.

Një shtesë prej 4,000 trupash janë duke u vendosur për të mbrojtur kishat dhe shkollat.

Në Nisë, një viktimë e moshuar iu “pre koka krejtësisht”, thanë zyrtarët.

Një grua dhe një burrë tjetër gjithashtu vdiqën. Një i dyshuar mashkull u qëllua dhe u ndalua.

Prokurorët anti-terror kanë hapur një hetim mbi sulmin dhe Franca ka ngritur alarmin e sigurisë kombëtare në nivelin më të lartë.

Burimet policore e quajtën të dyshuarin si Brahim Aioussaoi, një tunizian 21-vjeçar i cili mbërriti me anije në ishullin italian të Lampedusa në shtator.

Ai u vendos në karantinë prej koronavirusit atje para se të lirohej dhe iu tha të largohej nga Italia. Ai arriti në Francë më herët këtë muaj.

Dy sulme të tjera ndodhën të enjten, një në Francë dhe një në Arabinë Saudite.

Një burrë u qëllua për vdekje në Montfavet pranë qytetit jugor francez të Avignon pasi kërcënoi policinë me një pistoletë.

Një roje u sulmua jashtë konsullatës franceze në Jeddah në Arabinë Saudite. Një i dyshuar u arrestua dhe roja u dërgua në spital.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *