Type to search

Kulturë Libra

Ndahet nga jeta shkrimtari izraelit Amos Oz

Ndaje

Amos Oz, shkrimtar i famshëm izraelit dhe një avokat i zëshëm i paqes mes Izraelit dhe palestinezëve, është ndarë nga jeta në moshën 79-vjeçare.

Mes punimeve më të famshme të tij është edhe novela autobiografike e 2002-shit, një rrefim për dashurinë dhe errësirën, i përkthyer edhe në shqip. Ajo u adaptua për ekranin e madh në vitin 2015, nën drejtimin e Natalie Portman.

Mbështetja e Amos Oz për zgjidhjen dyshtetërore të konfliktit izraelito-palestinez, bëri që të kishte edhe nga ata që e quanin atë tradhtar, por që – siç ai vet ishte shprehur, – kjo për të ishte si një medalje nderi. Lajmi i ndarjes së tij nga jeta u dha nga e bija, historiania Fania Oz Salzberger.

Oz ishte një nga shkrimtarët më të lexuar dhe më të famshëm izraelitë, ka fituar një numër çmimesh, përfshirë çmimin “Izrael”, atë gjerman “Heinrich Heine”, “Legjionin e Nderit” në Francë, si dhe anëtarësinë në Akademinë amerikane të Arteve dhe Shkencës.

Librat e tij janë përkthyer në 45 gjuhë, e ai shpesh është përmendur si kandidat për çmimin “Nobel” për Letërsinë.

Lexuesi shqiptar e njeh shumë mirë përmes veprave të tij të përkthyera në gjuhën shqipe: “Jetë fshati”, “Majkëlli im”, “Rrëfim për dashurinë dhe errësirën”, “Të njohësh një grua” dhe “Jeta rimon me vdekjen”.

Top Channel

Lini një koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *