Pakti detar, Kotzias: Jemi afër zgjidhjes, territorin detar do ta dyfishojmë

Kryesore Lajme Politikë

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias ka deklaruar se janë në përfundim të negociatave për marrëveshjen e Zonave Ekskluzive Ekonomike. Në një intervistë për për radion 24/7 ai tha se “Ujërat territoriale do t’i shtrijmë gradualisht në 12 milje”.

“Ekziston nje negociate e vjeter, ekziston dhe nje vendim i Gjykates Kushtetuese te Shqiperise, nevojiteshin percaktime teknike dhe jemi ne piken e fundit te bisedimeve. Ne duam te kemi 100 perqind ndikim ne ishujt qe jane mbi korfuz, sidomos në ishullin Othoni. Ne marreveshjen e vitit 2009, e morem 100 perqind ndikimin ne ishullin e Othonit dhe gjykata kushtetuese në shqipëri beri nje verjetje per kete fakt. Në vitin 1977 ish qeveria e Karamanlisit I dha ndikim greqisë vetëm në 70% ishullit te Othonit.  Ketu kishim nje veshtiresi te cilen besoj do ta tejkalojme dhe do ta rregullojme.”

 

I pyetur per ceshtjen e shumediskutueshme te zgjerimit të kufijve në 12 milje detare, Kotzias sqaroi:

 

“12 milje nuk kanë  lidhje me zonen ekskluzive ekonomike, eshte territori detar I Greqise ku ajo duhet te ushtroje sovranitetin e saj. Prej shume dekadash e kemi 6 milje, keshtu do ta dyfishojme ate ne 12 milje. Dalengadale do ta vazhdojme me Turqine pasi ta kemi perfunduar me Shqiperine, te shohim si do të shkojë.”

 

Shefi I diplomacisë greke mohoi të jetë diskutuar për çështjen çame. Ai nënvizoi se ajo nuk është trajtuar asnjehërë ne tryezen e bisedimeve.

 

“Me Shqiperine nuk kemi diskutuar kurre per ceshtjen came  dhe nuk do ta diskutojme kurre ne paketen e ceshtjeve. Te jemi te qarte për këtë. Ceshtja e pasurive te cameve i perket mbarimit te luftes , per te cilat ka vendime gjykate te pakthyeshme. Behet fjale per pasuri qe u konfiskuan per bashkepunim e komunitetit cam me armikun,  me nazizmin, ne Thesproti.  

 

Tirana dhe Athina zyrtare po punojnë për finalizimin e shpejtë të marrëveshjes, një dokument që pritet te firmoset nga kryeministrat Rama e Tsipras.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *