Parandalohet atentati ndaj opozitës iraniane në Francë. Ishte i pranishëm dhe Majko

Kryesore Politikë

Një çift, me origjinë iraniane, është ndaluar të shtunën në Belgjikë me akuzën se po përgatitnin një atentat në Villepinte, në Francë.

Sipas hetuesve, të dy, rreth të 30-ave, synonin të godisnin gjatë një takimi të një grupi të opozitës “Muxhahedinët e popullit iranian”, aktivitet ku ishin të pranishëm edhe ministri shqiptar i Diasporës Pandeli Majko dhe kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu.

Gjatë kontrollit policia ka gjetur 500 gramë eksploziv TATP dhe një detonator në makinën e tyre.

Sipas asaj që shkruajnë mediat lokale, të dy, me kombësi belge, janë banues në Wilrijk, një qytezë pranë Anversës.

Të shtunën çifti është ndaluar teksa në bordin e makinës me të cilën udhëtonte nga policia e Brukselit në një lagje të kryeqytetit dhe është arrestuar pas gjetjes së eksplozivit.

Sakaq, në Francë është arrestuar një bashkëpunëtor i dyshuar dhe po merren në pyetje dy persona të tjerë, ndërsa në Gjermani është ndaluar edhe një person-kontakt i çiftit, një diplomat iranian, i cili punonte në ambasadën e Vjenës në Austri.

Ashtu si çdo vit, opozita iraniane e cila përfaqëson edhe muxhahedinët e ardhur në Tiranë, u mblodh para pak ditësh sërish në Paris, në takimin e tyre më të rëndësishëm, që mbledh delegacione nga e gjithë bota.

“Irani i Lirë” ishte tema e takimit të këtij viti.

Maryam Rajavi, Presidentja e këshillit kombëtar të Rezistencës së Iranit, tha se fitorja është e pashmangshme pasi kryengritja dhe protestat e kanë kaluar tashmë kufirin dhe Irani do të jetë i lirë.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *