Protesta e PD, Rama konsultime një orëshe  me Ruçin dhe Ballën në Kuvend

Lajme Politikë shtojca

 

Kryeministri Edi Rama i është rikthyer paraqitjes çdo të mërkurë në ambientet e kryesisë së Kuvendit.

Ashtu kur në mandatin e parë qeverisës, Rama takohej me kryeparlamentarin Ilir Meta, tashmë kryeministri i është rikthyer ritualit, duke takuar tashmë Gramoz Ruçin, kreun aktual të Parlamentit.

Burime sipas Gjurmës bëjnë të ditur se takimit mes Ramës dhe Ruçit i zhvilluar në zyrën e kryeparlamentarit, i është bashkangjitur edhe kreu i grupit të PS-së, Taulant Balla.

Në këtë takim ka qenë i pranishëm edhe sekretari i Përgjithshëm i Kryeministrisë, Engell Agaçi.

Konsultat kanë zgjatur rreth një orë.

Situata politike është tejet e tensionuar, audiopërgjimi i publikuar nga PD-ja, në të cilën akuzohet vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafajt, ka rritur në maksimum apmplitudën e konfliktit mes mazhorancës dhe opozitës.

PD prej kohësh po bllokon komisionet parlmaentare, duke mos lënë që të zhvillohen mbledhjet, në rast i paprecendent në historinë parlamentare të Shqipërisë.

Ndërsa takimi vjen një ditë përpara seancës parlamentare të së enjtes, ku opozita pritet të protestojë sërish, duke tentuar bllokimin e seancës.

Më 26 Maj do të organizojë protestën përpara Kryeministrisë, me kërkesën për dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Por a do të ketë ndryshime në qeveri?

Kryeministria e cilëson si montim audiopërgjimin dhe se është në pritje të përgjigjes përfundimtare të Prokurorisë mbi autencitetin e audiopërgjimit të publikuar nga PD-ja.

Kryeministri Rama deri më tani ka dhënë sinjale të qarta për mos ndryshime në qeveri, duke e mbështetur fuqishëm Xhafajn, e duke e cilësuar si një nga ministrat më të suksesshëm.

Pavarësisht kësaj në këto momente, ndryshimet në qeveri duken ende të largëta.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *