Rama: Në qeverisjen time nuk ka policë që t’i bien me grushte dhe ta bëjnë të vdekur një protestues

Kryesore Lajme Politikë Slider kryesore Sociale

Kryeministri Edi Rama ka folur në një lidhje ‘live’ me News24 për të gjitha çështjet e nxehta të aktualitetit si shembjen e Teatrit Kombëtar, dhunën në protestë apo dhe qëndrimet e ndryshme nga palët.

Rama mohoi të ketë pasur dhunë nga policia dhe tha se në qeverisjen e tij nuk ka policë që t’i bien me grushte dhe ta bëjnë të vdekur një protestues.

“Nëse nuk e i nxjerr dot pa pasur hetim ndërkombëtar e mirëkuptoj z. President. Kush e përcakton një monument kulture, partitë politike, presidentit, fryma e një grupi protestuesish apo e përcakton ligji se çfarë është dhe çfarë nuk është monument kulture. Para se të flitet duhen dokumente që kjo godinë është shpallur monument kulture dhe mafia përmes një grupi të strukturuar kriminal e ka hequr nga lista e monumenteve të kulturës dhe ja ku erdhëm sot dhe po vazhdon me një plan selinë e mafies ndërkombëtare. Por pa fakte, pa prova, pa asnjë argument. Je në të drejtën tënde ta konsiderosh monument, të mbash zi dhe çdo vit ditën kur monumenti të humbi nga sytë por nuk mund të vendosësh në mënyrë arbitrare duke përdorur emrin ne artistë, ne një grup artistësh në rastin më të mirë. Kur filloi protesta për teatrin, mikrofonin e kishte Robert Ndrenika dhe kalonte nga një fytyrë e dashur tek tjetra dhe nuk pranoheshin politikanët. Ishin sa ç’ishin të gjithë këta të mbledhur të gjithë bashkë nga parti dhe organizata politike, atje kishte aktorë me të vërtetë. Kishte kontributorë të vërtetë të teatrit, ku janë ata. Ata u ulën në dialog. Zgjodhën dhe përfaqësues të tyre që kanë qenë në një komision të përbashkët me bashkinë e Tiranës.
Ju flisni për dhunë por nuk ka jo polici, nuk ka shans që një përfaqësues i çfarëdoshëm i kësaj pale të diktatorëve të ketë gjuajtur grushte si ato që u gjuajtën nga përfaqësues të partive.
Në qeverisjen time nuk ka policë që t’i bien me grushte dhe ta bëjnë të vdekur një protestues. Por mjafton të shikoni që këta që pretendojnë qeveri rrahin me grushte një protestues. Regjim i Edi Ramës! Regjim që lë për 2 vite gjysmë godinën e Teatrit Kombëtar të administrojë një grup protestuesish”, deklaroi Rama.

Ndonëse protesta pas shembjes së Teatrit Kombëtar u shoqërua me dhunë dhe përplasje mes policisë dhe protestueseve, ku madje disa artistë e përfaqësues të shoqërisë civile u shoqëruan, vjen një reagim nga kryeministri Edi Rama.

Në një intervistë për ‘News24’ Rama theksoi se sjellja e policisë gjatë protestës ishte sjellje europiane. Ai mbrojti tezën e tij se nuk ka parë asnjë skenë dhunë.

“Policia e shtetit është sjellë si polici evropiane. Nuk kam parë asnjë skenë, asnjë pamje, asnjë provë, për të kundërtën.”, tha Rama.

Kryeministri Edi Rama ka mohuar kategorikisht lajmin se në protestën kundër shembjes së Teatrit Kombëtar ka pasur policë të armatosur.

Në një intervistë për ‘News24’ gazetarja Nisida Tufa teksa pyeste kryeministrin ka pyetur këtë të fundit në lidhje me një foto ku shiheshin disa policë me armë. Ky i fundit theksoi se bëhej fjalë për një trupë policësh që dilnin nga ministria e Brendshme. Po ashtu ai theksoi se në godinën e teatrit kombëtar nuk ishte futur asnjë polic me armë.

“Kush është tejkalim i kompetencave të policit kur njerëz i hakërrehen dhe i futen në territor. Bilanci i kësaj dhune në fund të ditësh ishte fakti se 2 policë kanë përfunduar në spital. Nuk di që të ketë pasur artistë që ka përfunduar në spital. Keni parë ju në ndonjë protestë jashtë kur të flitet për dhunë dhe në spital të shkojnë policët, ose më saktë vetëm ata. Aty nuk ka pasur dhunë policore. Keni parë policë me armë? Ku? Të armatosur ku? E rëndësishme është që të mos harroni një gjë se fakti që kërkoni qime në veze, flet për standardin demokratik.”, tha Rama.

Gazetarja: A janë armë këto zoti Rama?
Rama: Ko është një trup që po del dhe po ikën nga ministria e Brendshme. Këtu nuk shoh ndonjë marrëdhënie mes kësaj trupe dhe protestuesve. U tha se policia ka qenë e armatosur kur ka nxjerrë njerëzit nga godina. Policia nuk ka pasur asnjë pajisje kur ka hyrë për të nxjerrë njerëz. Nëse ju më ndërhyni dhe përgjigjeni, e kaloj në formë debati.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *