Wednesday, January 20, 2021

Rritet bilanci, 6 viktima e 225 të plagosur nga tërmeti

Botë Rrotull

Rritet frikshëm bilanci i viktimave dhe të plagosurve. Janë 6 të vdekur dhe 225 persona janë plagosur. Ky është bilanci i deritanishëm zyrtar nga tërmeti i fuqishëm që goditi mbrëmjen e sotme pjesën Lindore të Turqisë. Ministri i Brendshëm turk Süleyman Soylu pohoi se raportohet për 100 ndërtesa të shkatërruara në Elazig.

 

 

Foto1

Menjëherë pas tërmetit fillestar, krahina u trondit më tej nga një seri pas goditjesh që shkonin midis magnitudave 5.4 në 3.3.
Sipas raporteve fillestare, tërmeti u ndje në provinca deri në Adananë jugore dhe Samsunin verior, së bashku me Sirinë veriore dhe Irakun.

 

 

Yusufdervişoglu@Yusufdervioglu1

allah rahmet eylesin 24

Pjesa Lindore e Turqisë në një situatë të rëndë pas tërmetit të fuqishëm mbrëmjen e sotme. Në Twitter janë shpërndarë video të ndryshme që tregojnë pallate të shembura dhe forcat e shpëtimit dhe emergjencave në vend duke ndërhyrë. Njerëz të tjerë nëpër rrugë që kërkojnë të afërmit e tyre, ndërsa ka ende operacione evakuimi. Në këtë pjesë të Turqisë temperaturat shkojnë në disa gradë nën zero.

https://twitter.com/i/status/1220791819115606017

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *