Serbia nis sulmet ndaj ministrit Anton Quni, e kemi dënuar për vrasjen e 6 ushtarëve jugosllavë

Kosovë Rrotull

Propozimi i Anton Qunit për Ministër të Mbrojtjes në kuadër të Qeverisë Kurti ka nxitur reagime të shumta në mediat serbe.

Mediat pro-qeveritare atje kanë filluar gjahun ndaj Qunit duke thënë se Kurti ka propozuar për ministër njeriun të cilin Serbia e ka dënuar për vrasjen e 6 ushtarëve të ushtrisë jugosllave.

Siç shkruan Novosti, Quni është dënuar nga Gjykata e Lartë në Nish për vrasjen e 6 ushtarëve në vitin 1998.

“Ai dhe shumë ushtarë të tjerë të UÇK’së u dënuan me nga 15 vjet burg në mungesë”, thuhet në raportimet e mediave serbe, transmeton Gazeta Express.

Ndër të tjera ‘Novosti’ shkruan se “provat kryesore të këtyre rasteve kanë qenë video incizimet”.

“në aktakuzë thuhej se ushtarët e UÇK’së fillimisht kishin përgatitur një pritë për ushtarët e Jugosllavisë duke vendosur mina anti-tankë”, thuhet ndër të tjera në raportimin e mediave serbe.

Biografia e Anton Qunit

Anton Quni ka lindur ne fshatin Fshaj të Gjakovës me 09.06.1967.

Familja e tij shumë herët zhvendoset për të jetuar në Prizren.

Antoni është i martuar me znj.Mirjana dhe së bashku kanë katër fëmijë.

Ka studiuar në Akademi Ushtarake dhe me notat më të larta është graduar si Oficer i karrierës.

Gjatë luftës së fundit në Kosovë, ai braktisi Zvicrën për të ju përgjigjur kushtrimit për t’i dalë zot atdheut.

U rreshtua në UÇK nën komanden e Ministrit të Mbrojtjës, kolonel Ahmet Krasniqi.

Me njësinë e tij, zhvilloi operacione të suksesshme ushtarake në thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar, në Koshare.

Anton Quni, përkrah Agim Ramadanit, Salih Çekajt, Xhemajl Fetahajt, e ushtarakëve të tjerë mori pjesë në fitorën historike kundër ushtrisë serbe në Betejën e Kosharës, që njihet si Beteja që tmerroi armikun.

Pas lufte, Antoni ka shërbyer në TMK dhe FSK. Më pas në kabinetin e Presidentit të Kosovës, Fatmir Sejdiu, si përgjegjës për Sigurinë Kombëtare.

Nga viti 2010, Anton Quni, ka qenë zë i fuqishëm i qytetarëve në Parlamentin e Kosovës.

Aktualisht, ai është Kryetar i LDK’s për Prizren dhe në këto zgjedhje po garon sërish për një ulëse në Parlamentin e Kosovës.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *