Shembja e teatrit, vajza e Robert Ndrenikës: Një bandë po vjedh e shkatërron pa asnjë princip

Kryesore Lajme Politikë Slider kryesore

Vajza e aktorit të madh Robert Ndrenika është mjaft e ashpër me vendimin për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Diana Ndrenika në një postim në rrjetet sociale akuzon se një bandë që e obsesuar pas truallit të qendrës së Tiranës vjedh e shkatërron pa asnjë princip. Ajo thotë se më e dhimbshme për shkatërrimin e godinës është fakti se në diktaturën totalitare komuniste u jepej përparësi artit, teatrit e kinematografisë.

“Ajo çka e bën më të dhimbshme shkaterrimin e TK eshte fakti se ne diktaturen totalitare komuniste u jepej përparësi artit, teatrit, kinematografise etj. Ishte pikerisht atehere qe Teatri Kombetar mori zhvillim duke arritur kulme cilesore.

Sot ne demokracine e pretenduar (që aq shume kishim ëndërruar) ose diktaturen hibride ku po jetojmë merr perparesi biznesi i ndertimit që në menyre makuteske (ëith unlimitedet greed) drejton qytetin e vendin në menyre te drejperdrejte.

Oligarki financiare pa perfaqesim. Nje bande qe e obsesuar pas truallit te qendres se Tiranës vjedh e shkaterron pa asnje princip” shkruan ajo.

Vetë Robert Ndrenika fillimisht ishte kundër shembjes së Teatrit por pas diskutimeve dhe negociatave me bashkinë pranoi domosdoshmërinë e ndërtimit të një godine të re.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *