Sondazhi/ Ja cila kombëtare do triumfoj në Kupën e Botës

Botë Sport

Është Brazili favoriti kryesor për të ngritur lart trofeun e Kupës së Botës në Rusi 2018.

Këto janë të dhënat që dalin nga një sondazh i bërë nga kompania “Gracenote” që pak ditë para cerominës hapëse ka bërë publik dhe rezultatet.

Sipas votuesve, kombëtarja braziliane i ka të gjitha shanset për të triumfuar në “Rusi 2018”, duke marrë 90% të votave. Pas tyre renditet një tjetër skuadër amerikano-latine, Argjentina. Kombëtarja “Albiceleste” ka marrë besimin e votuesve, që të shtyrë nga prania e yllit Lionel Messi kanë zgjedhur kombëtaren bardhekaltër si triumfatore në Rusi. Ndërkohë kampionët në fuqi të Gjermanisë, kanë marrë vetëm 79 % të votave, duke u renditur të tretët në këtë klasifikim të veçantë.

Kombëtarja më pak e votuar është ajo e Panamasë që ka marrë vetëm 26% të votave.

Këto janë rezultatet e sondazhit të “Gracenote”

Group A: Uruguay 77%, Russia 60%, Egypt 36%, Saudi Arabia 27%
Group B: Spain 76%, Portugal 58%, Iran 35%, Maroku 30%
Group C: France 69%, Peru 68%, Denimark 35%, Australia 27%
Group D: Argentina 82%, Croatia 57%, Iceland 35%, Nigeria 27%
Group E: Brazil 90%, Sëitzerland 51%, Serbia 31%, Kosta Rica 28%
Group F: Germany 79%, Mexico 60%, Suedia 34%, South Korea 27%
Group G: England 71%, Belgium 71%, Tunisia 32%, Panama 26%
Group H: Kolombia 77%, Poland 50%, Senegal 45%, Japan 29%
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *