Sulmi ndaj banesës së prindërve të gazetares/ Ambasada amerikane: Akte frikacake si ky tregojnë se kriminelët kanë frikë…

Kryesore Politikë

Ambasada amerikanë në Tiranë ka dënuar sulmin me armë zjarri ndaj banesës së prindërve të gazetares Klodiana Lala në Tiranë, orët e para të mëngjesit të kësaj të enjteje.

ambasada amerike

“Ambasada e Shteteve të Bashkuara dënon me forcë sulmin ndaj gazetares Klodiana Lala dhe familjes së saj. Ne nxisim autoritetet shqiptare të kryejnë një hetim tërësor dhe transparent për të nxjerrë autorët përpara drejtësisë. Si gazetare, Klodiana ka luajtur një rol të rëndësishëm në mbulimin e reformës në drejtësi, çështjeve të gjyqësorit dhe veprimtarisë kriminale. Fakti që ajo u vu në shënjestër demonstron rëndësinë e punës së saj – sjellja e së vërtetës tek populli shqiptar. Një media e pavarur është frymëmarrja e një demokracie të fortë. Akte frikacake si ky tregojnë se kriminelët kanë frikë sa më shumë Shqipëria i afrohet një drejtësie të vërtetë”, thuhet në reagimn i ambasadës amerikane në Tiranë.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *