Shuhet në moshën 94- vjeçare ish-Presidenti George H. W. Bush

Ish-Presidenti i SHBA Xhorxh H.W. Bush ka vdekur në moshën 94 vjeçare në Houston, sipas zëdhënësit të tij Jim McGrath shkruan BBC . George Bush Sr, siç ishte i njohur  ishte presidenti i 41-të i SHBA midis 1989 dhe 1993, pasi shërbeu dy mandate si zëvendës-president nën presidencën e  Ronald Reagan. Megjithë e vlerësimet dhe  […]

Continue Reading

Intervista/ Arvizu: 2011 ishte fillimi i fundit për PD-në. Ambasadorja e re, fantastike

Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Aleksandër Arvizu është dekoruar këtë të martë nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta me titullin e lartë të vlerësimit “Merita të veçanta civile”. Në ceremoni nuk ishte lideri i opozitës dhe në një intervistë për Albanian Daily News, Arvizu thotë se Lulzim Basha dhe […]

Continue Reading

Rishikimi i kufijve/ Ndërhyn SHBA, Thaçi dhe Vuçiç drejt tërheqjes?

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, thanë se kanë biseduar me telefon me ndihmës sekretarin amerikan të shtetit për çështje evropiane dhe euro-aziatike, Wess Mitchell, për arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Presidenti Thaçi, tha se me zotin Mitchell janë pajtuar që të shtohen përpjekjet për të arritur […]

Continue Reading

John McCain, betejat e pafundme dhe përplasjet me Trump

Marre nga VOA Amerika humbi një burrë shteti të nderuar, një patriot krenar dhe një luftëtar që sakrifikoi veten. Senatori John McCain vdiq pardje në moshën 81-vjeçare, pas një beteje me kancerin në tru. Zëri i Amerikës i hedh një vështrim jetës së tij të plotë dhe të jashtëzakonshme që ia dedikoi shërbimit ndaj vendit. […]

Continue Reading

Akuza e fortë nga The Washington Times: Antibesnikët e Trumpit, si e mbështeti Ramën ish-ambasadori Lu

  Media amerikane Washinton Times, në një analizë të publikuar ditën e djeshme shkruan se diplomatët e SHBA në Shqipëri punojnë kundër Trump. Në shkrim ndër të tjera cilësohet se: Ambasadori i mëparshëm i SHBA në Shqipëri, Donald Lu, ishte i njohur për ndjekjen e një axhende për popullin shqiptar, duke vepruar si një Car, […]

Continue Reading

Vizat në SHBA/ Ambasada Amerikane: Kujdes me vizat turistike

Vizat turistike jane per nje qendrim te shkurter ne SHBA dhe jo per punesim apo dhe shkollim. Eshte ky njoftimi i ambasades amerikane te publikuar sot ne faqen zyrtare ne Facebook. Ambasada e SHBA në Tiranë njofton se vizat turistike janë për një qëndrim të shkurtër në SHBA dhe duhet të siguroheni që të zbatoni […]

Continue Reading

Doni të studioni në Amerikë? Ambasada e SHBA në Tiranë tregon kriteret e pranimit

Përmes një njoftimi në faqen zyrtare në Facebook, ambasada amerikane në Tiranë ka dhënë sqarime për të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të ndjekin studimet në universitetet apo kolegjet në SHBA. Ambasada ka publikuar bashkëbisedimin e EducationUSA mbi “Procesin e Pranimit në Shtetet e Bashkuara” si dhe kriteret që duhet të plotësohen. Njoftimi i ambasadës […]

Continue Reading

SHBA i bën bllokadë, Turqia gjen shpëtim te Katari, jepen 15 milionë USD

Aleatja e Gjirit e Turqisë, Katari premtoi 15 miliardë dollarë investim në ekonominë turke, duke ofruar mbështetje të mëtejshme për të ndalur rënien e lirës turke. Emiri i Katarit miratoi paketën e projekteve ekonomike, investimeve dhe depozitave, pas një takimi në Ankara me Presidentin Tayyip Erdogan, gjatë ditës së sotme. Qeveria e Erdogan po ballafaqohet […]

Continue Reading

Vizë në SHBA? Ambasada jep njoftim të rëndësishëm për garancinë

Të interesuarit për vizë turistike në SHBA janë njoftuar nga Ambasada se të gjithë shqiptarët e interesuar nuk ka nevojë as për garanci financiare, as për dokumente të tjera në mbështetje të aplikimit. “Vendimet tona bazohen tek intervista, ndaj ejani të përgatitur për t’iu përgjigjur disa pyetjeve dhe lërini dokumentet në shtëpi!”- njofton amabasada. Postimi […]

Continue Reading

“Zonja e Parë mezi pret të divorcohet nga Donald Trump”

Zonja e Parë e SHBA po numëron ditët mbrapsht para se t’i kërkojë divorcin presidentit amerikan, Donald Trump. Ky është pretendimi i Omarosa Manigault Newman, ish-ndihmësja e presidentit amerikan. Sipas saj, Melania Trump po pret ql bashkëshortit të saj t’i përfundojë mandati e më pas t’i kërkojë atij divorcin. “Mendoj se Melania numëron minutat deri […]

Continue Reading