U shkarkua nga Vettingu se fshehu dënimin, merret në pyetje gjyqtari Admir Thanza

Ish-gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Admir Thanza ka mbërritur në Prokurorinë e Tiranës, ku do të merret në pyetje. Admir Thanza është shkarkuar nga detyra në korrik 2018. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit e shkarkoi gjyqtarin, pasi kishte fshehur nje arrestim te ndodhur dy dekada me pare ne Itali. Atij iu zbulua një dënim në […]

Continue Reading

Faza e dytë e Vettingut, ja 144 gjyqtarët dhe prokurorët që do kalojnë në ‘sitë’ (EMRAT)

Nga ADRIATIK DOÇI Me shterimin e listës së parë prioritare me 57 prokurorë dhe gjyqtarë të niveleve të larta, përkatësisht edhe kandidatë për dy organet kryesore të drejtësisë së re, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, organi bazë i Vetingut, ka marrë nën kontroll një listë të dytë me 144 prokurorë dhe gjyqtarë. 36 prokurorë dhe […]

Continue Reading

Analiza/ Vetingun e politikanëve do e bëjnë SPAK dhe BKH

Nga Preç Zogaj Në Shkodër dhe në Elbasan, opozita bëri lëvizje të mira kundër krimit të fuqizuar falë lidhjeve politike. Shkoi në këto qytete e mbështetje politike, vrasjet si në xhungël, apatinë apo kapitullimin e Policisë në këto qytete, duke qme gjithë deputetët e saj, denoncoi nga afër marrjen peng të lagjeve të tëra nga […]

Continue Reading

Të largohen kriminelët, por edhe bedelët e krimit nga pallati i pushtetit

Nga Oerd BYLYKBASHI Dekriminalizimi, version 2.0‎ – te largohen kriminelet por edhe bedelet e krimit nga pallati i pushtetit ‎ ‎ Deputeti, ministri dhe gjyqtari jane figura kushtetuese te te njejtes kategori, te barzvlefshme, por ne pushtete te ndryshme. ‎ ‎ Per ta thjeshtuar, pallati i pushtetit ka tre shkalle, parlamentin, qeverine dhe gjykaten, dhe […]

Continue Reading

Prokurorët dhe gjyqtarët s’do punojnë as avokatë, Meta s’dekreton ligjin

Përpos kthimit të ligjit për ndërtimin e teatrit të ri dhe nismës për tatimin e lojërave të fatit, presidenti Ilir Meta nuk ka dekretuar as ligjin për profesionin e avokatit. Kreu i shtetit ka shprehur mospajtimin e tij me këtë ligj, duke mos e dekretuar, por pa e kthyer për rishqyrtim në Kuvendi, siç veproi […]

Continue Reading

Vettingu/ Berisha: Komisionerja e Ramës lidhje të ngushta me kriminelët, ka fshehur dhe …

Një nëpunës i administratës shtetërore ia ka derguar ish-kryeministrit Sali Berishadisa fakte dhe dokumente ne të cilat pretendojne se tregojnë se një prej anëtareve të komisionit të Vettingut, jo vetëm që është ndjekur penalisht, por edhe ka patur lidhje me trafikantë. Me poshte statusi i plote i Berishes Denoncimi i nëpunësit është bërë publik nga […]

Continue Reading

Vettingu/ Komisioneri Publik kundër KPK, apelon konfirmimin në detyrë të gjyqtares Alma Brati

  Brenda afatit ligjor, Komisioneri Publik, ka ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit pranë Gjykatës Kushtetuese, vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit që konfirmonte në detyrë Alma Bratin, gjyqtare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë, kandidate për anëtare e Këshillit të Lartë Gjyqësor. Bëhet e ditur se në vlerësimin e Komisionerit Publik, në […]

Continue Reading

Vettingu/ Ndërkombëtarët kundër KPK, kërkon rishikim për gjyqtarin Artur Malaj

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM) vijon të mos jetë i bindur për vendimet e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (KPK), pasi sot ka dhënë rekomandimin pranë Komisionerëve Publikë, për të ankimuar një tjetër rast. Bëhet fjalë për Artur Malajn, gjyqtar në Gjykatën Administrative të Apelit në Tiranë dhe njëkohësisht kandidat për Inspektor i Lartë i […]

Continue Reading