Takohet me Ruçin, presidenti i PE mbështet hapjen e negociatave për Shqipërinë

Politikë

Gjurma 24/04/2018

Gramoz Ruçi ka marrë mbështetjen e Presidentit të Parlamentit Europian, Antonio Tajani për hapjen e negociatave të Shqipërisë.

Kreu i Kuvendit të Shqipërisë ndodhet në Talin të Estonisë, ku po merr pjesë në Konferencën e Kryetarëve të vendeve të Bashkimit Europian. I shoqëruar nga kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ai zhvilloi një takim me Tajanin.

Siç njoftohet nga Kuvendi, Tajani e përgëzoi Kryetarin e Kuvendit për rekomandimin pozitiv të dhënë nga Komisioni Europian për fillimin e çeljes së negociatave për anëtarësim.

“Do të shqyrtojmë në javët në vijim rekomandimin për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian. Shqipëria ka bërë hapa të rëndësishme përpara dhe për këtë unë e mbështes hapjen e negociatave për anëtarësim”, citohet kreu i PE-së.

Z. Ruçi nga ana e tij e falënderoi Presidentin e Parlamentit Evropian për bashkëpunimin dhe mbështetjen e dhënë në rrugëtimin e Shqipërisë drejt anëtarësimit si vend me të drejta të plota në Bashkimin Evropian. Lidhur me këtë, z. Ruçi theksoi se Kuvendi i Shqipërisë do të vijoi punën për miratimin e reformave të cilat përshpejtojnë hapat për anëtarësimin në BE.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *