Tërmet 3.8 ballë në Gjirokastër, lëkundjet ndjehen dhe në Himarë e Sarandë

Lajme Sociale

Lëkundje të forta tërmeti janë regjistruar rreth orës 19:50 të së enjtes mbrëma (5 shtator). Sipas njoftimeve të IGJEUM tërmeti ka qenë 3.8 ballë i shkallës Rihter. Epiqendra e tij ka qënë qyteti i Gjirokastrës. Lëkundjet janë ndjerë dhe në Himarë e Sarandë.

Mes banorëve ka patur momente paniku. Veçanërisht banorët e ndërtesave të larta janë larguar nga banesat e tyre dhe kanë dalë në ambiente të hapura. Autoritetet kanë bërë thirrje për qetësi dhe durim, deri sipas tyre për sqarimin e situatës.

Magnitude ML 4.1
Region ALBANIA
Date time 2019-09-05 17:47:36.6 UTC
Location 40.14 N ; 19.78 E
Depth 0 km
Distances 132 km S of Tirana, Albania / pop: 375,000 / local time: 19:47:36.6 2019-09-05
31 km W of Gjirokastër, Albania / pop: 23,500 / local time: 19:47:36.6 2019-09-05
5 km NE of Himarë, Albania / pop: 4,600 / local time: 19:47:36.6 2019-09-05
Global view

Source parameters not yet reviewed by a seismologist

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *