“The Sun”: Bandat shqiptare po zgjerojnë aktivitetin, emrat

Kryesore Lajme Politikë

Rrjetet shqiptare të drogës po zgjerojnë në mënyrë të pandalshme aktivitetin e tyre në Britaninë e Madhe, duke tkurrur rivalët vendas e të huaj. E përditshmja “The Sun” shkruan se grupet e organizuara kriminale shqiptare po zëvendësojnë me shpejtësi shpërndarësit e vegjël të drogës në Birmingam dhe rrethina. Vetëm gjatë vitit të kaluar, policia vendase arrestoi 140 shpërndarës shqiptarë të drogës. 51 prej tyre po përballen me akuza.

Ndër të arrestuarit përmenden edhe Bekim Domi e Shkëlqim Dardha, që vlerësohen si trafikantë të rangut të lartë. Ata u kapën pasi në Mercedesin e tyre u kap një sasi kokaine me vlerë mbi 130 mijë Euro.

“The Sun” konsideron si një prej trafikantëve më të mëdhenj Klodjan Çopjan, i cili vuan dënimin në burg. Ai ka përmbytur tregjet e Londrës dhe juglindjes me kokainë të cilësisë më të lartë, duke korrur një fitim prej 168 milionë Eurosh. Avantazhi i tyre, sipas të përditshmes britanike, është se kanë nën kontroll kokainën e cilësisë më të lartë që hyn në vend.

Shqiptarët renditen të tretët përsa i përket hapsirës që zënë në tregun britanik të drogës, në një listë ku edhe kosovarët janë të pranishëm.

Foto: Klodian Çopja

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *