Tifozja e zjarrtë e Kroacisë të enjten në Tiranë, Kitaroviç fjalim para Parlamentit

Lajme Politikë

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviç, pritet të zhvillojë një vizitë zyrtare në Tiranë gjatë kësaj jave. Kitaroviç do të vijë në kryeqytetin shqiptar ditën e enjte, ku është parashikuar që të mbajë edhe një fjalim në Parlament para deputetëve.

Kitaroviç do të takojë krerët e shtetit shqiptar, Presidentin Ilir Meta, kryeministrin Edi Rama, me të cilin zhvilloi një takim edhe në samitin e NATO-s, kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi. Presidentja kroate u mediatizua në rajon dhe Evropë gjatë kampionatit botëror të futbollit Rusi 2018. Kitaroviç u konsiderua si një nga politikanet më mbështetëse ndaj një ekipi, në këtë rast, ndaj ekipit kroat.Kitaroviç ishte presidentja qe mahniti Russia 2018 me prezencen e saj, gjate ndekjes se ndeshjes se ekipt kombetar kroat, duke u komentuar nga mediat boterore, per stiline vecante dhe te thjeshte te festimet, te kryetare shteti. Me shume buje beri menyra e festimit perpara kryeministrit rus Medved, duke kercyer, keto gjashte paten jehone ne mediat nderkombetare.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *