Tronditen sërish britanikët, burri e gruaja sulmohen nga agjenti nervor rus

Botë Kryesore Lajme Rrotull

Dawn Sturgess, 44, and Charlie Rowley, 45, po luftojne me jeten e tyre pas ekspozimit te  Novichok agjentit nervor, i njejti me ate qe u perdor per  te eliminuar ish-spiunin rus Sergei Skripal dhe vajzen e tij ne Salisbury.

Ky rast ka alarmuar Londren, e cila ka nisur menjehere hetimet.

Zyrtare te larte te policise deklaruan ne konference per shtyp se kampionet e gjakut jane analizuar ne laboratorin special te Mbreterise se Bashkuar dhe rezultoi ishin te kontaminuar me agjent nervor.

“Pas analizës së hollësishme të këtyre mostrave, ne mund të konfirmojmë se burri dhe gruaja janë ekspozuar ndaj agjentit nervor Novichok, i cili është identifikuar si i njëjti agjent nervor që ka kontaminuar si Julia dhe Sergei Skripal,” tha Neil Basu, Ndihmësi i Komisionerit të Operacioneve Speciale.

“Përditësimi i fundit që kemi nga spitali është se të dy pacientët mbeten në një gjendje kritike. Të dyja janë shtetas britanikë dhe janë vendas në zonë. Zyrtarët po punojnë ende për të identifikuar të afërmit e tyre.

“Prioritet për ekipin e hetimit tani është të përcaktojë se si këta dy njerëz kanë ardhur në kontakt me këtë agjent nervor”.

Dawn Sturgess, 44 vjeç, dhe Charles Rowley, 45 vjeç, u sëmurën shumë rëde brenda disa orësh pas vizituan Salisbury – vendi i tentativës së vrasjes së ish spiunit rus Sergei dhe vajzës së tij Julia Skripal.

Daily Mail shkruan se ata vizituan një park afër ku Skripalet u gjetën të derrmuar në mars dhe zonja Sturgess jeton 300 metra nga ku Skripalet hëngrën në ditën kur u helmuan katër muaj më parë.

Per ceshtjen  Skripal, Londra ngriti akuza te ashpra ndaj Rusise, e cila e beri ate pergjegjese. Konflikti shkoi deri aty sa u mendua qe Britani te anulonte pjesemarrjen ne Kampionatin Boteror te Rusise.

Ndersa ngjarja u denua me force eshte nga presidenti i SHBA-ve, Donald Trump dhe nga nje sere kreresh te shteve me te fuqishme.

Several places the couple visited or may have visited after they were exposed were locked down by police, including a church and Boots store. Ms Sturgess lives just 300 yards from Zizzi's where the Skripals ate the day they were poisoned

Charlie Rowley and Dawn Sturgess (pictured) have been named as the couple who were exposed to an unknown substance in Amesbury

Charlie Rowley (pictured) and Dawn Sturgess have been named as the couple who were exposed to an unknown substance in Amesbury

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *