Ulen testimet dhe të infektuarit, 9 viktima nga COVID, në ditët e para të Janarit

Kryesore Lajme Slider kryesore Sociale

Në 48 orët e fundit, pra 2 ditët e para të Vitit të Ri, koronavirusi në Shqipëri ka marrë 9 jetë. 5 persona ndërruan jetë në datë 1 janar, ndërsa 4 në 24 orët e fundit. Në bilancin dy ditor 675 qytetarë kanë rezultuar pozitivë me COVID-19.

Në datën 1 janar, ministria e Shëndetësisë njofton se janë kryer 1858 testime në të gjithë vendin dhe kanë rezultuar pozitivë 407 qytetarë, në këto bashki: 154 raste në Tiranë, 33 rastë në Shkodër, 23 raste në Durrës, 20 raste Lushnje, 14 raste në Vlorë, 13 raste në Kurbin, 12 raste në Elbasan, Mat, 8 raste në Korçë, Sarandë, Dibër, 7 raste në Berat, Rrogozhine, Kavajë, Patos, 6 raste në Kamëz, 5 raste në Malësi e Madhe, Krujë, 4 raste në Skrapar, Bulqize, Pogradec, Gjirokastër, Mirditë, Fier, 3 raste në Kukës, Vau Dejës, Kolonjë, Gramsh, Shijak, 2 raste në Cërrik, Vorë, Kuçovë, Delvinë, 1 Lezhë, Has, Pukë, Mallakastër, Librazhd, Tepelenë, Ura Vajgurore, Roskovec, Peqin, Klos, Poliçan.

Janë shëruar 304 qytetarë, ndërsa në 4 spitalet COVID u trajtuan 293 pacientë, 21 në terapi intensive, nga të cilët 5 pacientë të intubuar. Fatkeqësisht 5 qytetarë nuk e fituan betejën me COVID19; 2 qytetarë nga Fieri, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Mati, të moshave 65-83 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 415 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 34,353 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 286 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar. Sot fatkeqësisht 4 qytetarë nuk e fituan betejën me COVID19; 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fier dhe 1 qytetar nga Mati, të moshave 63-80 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes nëpërmjet linjës së gjelbër 0800 40 40. Gjithashtu në numrin unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (02 Janar 2021)

Testime totale            265,793
Raste pozitive             58,991
Raste të shëruara       34,353
Raste Aktive                23,448
Humbje jete                1190

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 13602
Fier  1670
Shkodër   1305
Durrës  1162
Vlorë   969
Korçë    961
Lezhë  892
Elbasan 884
Berat  766
Gjirokastër 484
Kukës 409
Dibër  346

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *