Varianti britanik i Covid ka hyrë në Shqipëri, Bino: 2 raste në këtë qytet

Kryesore Lajme Slider kryesore Sociale

Edhe pas mbylljes së kufijve me Britaninë e Madhe, pas shfaqjes në masë atje të variantit të ri të Covid, virusi duket se ka depërtuar gjithandej.

Shefja e Institutit të Shëndetit Publik, Silva Bino, e ftuar në Open në Top Channel, mbrëmjen e sotme në një lidhje Skype tha se shenja të një varianti të ri.

“Varet si është interpretuar, sepse për shembull në analizat e PCR që dalin, ka shenja që nuk është i njëjti virus si më parë, por nuk dimë të themi se cili është, a i Afrikës së Jugut apo ndonjë vendi tjetër.

Po ju them që ka pasur dy raste në Elbasan, po jua tregoj këtë, sepse ata kanë pasur kontakte me njerëz që kanë qenë jashtë vendit, dhe kanë qenë infek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *