Vdekja e 82-vjeçares nga Covid-19? Ja reagimi i ministrisë

Kryesore Lajme Slider kryesore Sociale

Vdekja e gruas se moshuar nje dite me pare ne Spitalin “Shefqet Ndroqi” u paralajmeruar se ishte prej Covid-19. E kjo kishte dale pas analizave te bera.

Diten e sotme ministria e Shendetesise ka dhe kete sqarim ne lidhje me vdekjen e se ndjeres.

Reagimi i plote

 

Ne lidhje me ndërrimin jete të një 82 vjeçare në spitalin universitar “Shefqet Ndroqi”, e cila vuante nga Fibroza pulmonare, stadi i fundit, insuficienca kardiake, fibrilacion atrial, diabet mellitus dhe HTA, sqarojmë se, me gjithë ndihmën e dhënë, 82 vjeçarja ka jetuar vetëm disa orë. Analiza për coronavirus ka rezultuar pozitive pas vdekjes. Por shkaku i vdekjes, nëse ka qënë koronavirusi përgjegjegjës, po analizohet nga stafi mjekësor i spitalit ”Shefqet Ndroqi”.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë qytetarët të tregohen të kujdesshëm. Ruani distancimin fizik, higjienën personale dhe lani duart sa më shpesh. Evitoni ambientet e mbyllura dhe grumbullimet me shumë njerëz.
Mos neglizhoni shenjat e sëmundjes dhe për çdo shqetësim telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *