Vendimi/ Shqipëria mbyllet për festa, Manastirliu jep kufizimet e reja

Kryesore Lajme Politikë Slider kryesore Sociale

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një konferencë për mediat ka bërë me dije se duke filluar nga data 24 dhjetor orari i lëvizjes do të jetë deri në orën 20:30.

Manastirliu në fjalën e saj ka theksuar se në kuadër të masave mbrojtëse për përhapjen e Covid është vendosur kufizimi i lëvizjeve dhe i aktivitetit të restoranteve, Fast Food dhe lokaleve në shërbim të klientëve në ambjentet e tyre nga ora 20:30 deri në 06:00 të mëngjesit.

Sipas saj kjo është një masë që hyn në fuqi nga data 24 dhjetor dhe me 5 janar do të rikthehet sërish fasha orare e mbylljes nga ora 22:00 deri në 06:00 të mëngjesit.

“Pas analizës së situatës nga komiteti i ekspertëve në përfundim të javës së 51 të epidemisë nga vlerësimi i kryer gjatë javëve të fundit ekziston një qendrueshmeri e situates se perhapjes së Covid.  Përqindja e shtretërve të zënë është 25.3 % ekspertët vlerësojnë se situata paraqet qendrueshmëri duke treguar dhe impaktin e masave të marra, por kjo situatë ka ende nevojë për vlerësim dinamik.

Jemi dhe do të vijojmë që të jemi në gatishmëri të plotë. Nga sot siç të gjithë jeni të informuar ka nisur testimi i shpejtë që është shtrirë në 6 pika në Tiranë dhe në disa qytetet të tjera dhe në spitalet rajonale, ku përveç testimit klasik ka nisur dhe ai i antigenit.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *