Vuçiç sulmon Kitaroviç: Nuk na tremb me vëllezërit shqiptar, nuk më interesojnë sa kanë vdekur

Kryesore Rajon Rrotull

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, është acaruar nga deklarimet e homologes kroate në Tiranë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, e cila iu drejtua shqiptarëve me fjalën “vëllezër”.

Vuçiç e ka përkthyer si karshillëk ndaj serbëve një qendrim të tillë. Ai është shprehur se “nuk ndihet i frikësuar aspak” nga kjo.

“Serbia nuk kërkon vëllezërit, por miq”, tha kreu i shtetit serb, duke mos qenë dakort me këtë status marrëdhëniesh mes kroatëve dhe shqiptarëve.

“Sa prej tyre (shqiptarëve) humbën jetën për Kroacinë nuk më intereson. Nëse dikush mendon se unë jam frikësuar, i them se kjo nuk më tremb aspak”, tha Vuçiç.

“Shqipëria ishte miku ynë kur kishim nevojë…Shumë shqiptarë sakrifikuan jetën e tyre për Kroacinë, dhe më besoni -. Kroacia nuk do ta harrojë këtë”. Ne ishim vëllezër të armëve…”, ishin disa frazat e Kitaroviçit, të cilat kanë shqetësuar Vuçiçin.

Kohët e fundit ka patur një acarim të raporteve delikate serbo – kroate.

Dy vendet trashëgojnë një armiqësi ndaj njëra-tjetrës, e reflektuar dhe në luftën mes tyre në fillim të viteve ’90.

Armiqësia e tyre zë fill në Luftën e Dytë Botërore, ku kroatët patën regjimin ustash, bashkëpunues me fashizmin, për të cilin serbët pretendojnë se janë keqtrajtuar.

‘Nuk më intereson se sa vdekje ka në Kroaci’, ka thënë Vuçiç.

Ja deklarata e plotë:

Urime për vëllazërinë, por ne nuk na duhen vëllezër.

Urime për deklaratën, por neve nuk na duhen vëllezër, por miq, ata le të bëhen vëllezër, ne të shikojmë drejt përparimit ekonomik.

Sesa jetë humbasin në Kroaci, nuk është meraku as imi, as i Serbisë. Nëse dikush mendon se unë veçanërisht duhet të mërzitem, u them se as më intereson fare.

Ne punojmë për vete, për të patur sa më shumë fëmijë të zgjuar të cilët shikojnë drejt të ardhmes.

 

Image

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *