‘Xhisiela’, zbardhen deklarimet e djalit të deputetit para policisë

Kronike Kryesore

 

 

 

Zbardhet kërkesa e Prokurorisë se Krujws për caktimin e masës se sigurisë ‘arrest me burg’ ndaj djalit të deputetit Rrahman Rraja, i akuzuar për përndjekjen e ish të dashurës Xhisiela Maloku.

Kërkesa për masën e sigurisë është firmosur më 29 shtator 2018 dhe mësohet se të rinjtë janë njohur 7 vjet më parë, në Nikël të Krujës.

 

“Shtetasi Rexhep Rraja prej disa vitesh ka qenë në një raport dashurie me viktimën Xhisiela Maloku. Palët janë njohur para shtatë vitesh në komunën Nikël të qytetit të Krujës dhe mes tyre ka pasur një raport intensiv lidhje dashurie. Konkretisht Shtetasja Xhisiela Maloku me banim në komunën Nikël të qytetit të Krujës, fillimisht në datën 21.07.2018, pranë komisariatit numër tre të qytetit të Tiranës, ka kallëzuar faktin se në mënyrë të përsëritur, në episode të përsëritura dhe prej një viti përndiqet nga ana e shtetasit Rexhep Rraja”, thuhet në kërkesën e masës ndaj Rrajas.

 

Sipas Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Krujë, Xhisiela Maloku  ka kallëzuar fillimisht Rexhep Rrajën në komisariatin numër tre të Tiranës në datë 21 korrik 2018 se në mënyrë të përsëritur, në episode të përsëritura dhe prej një viti përndiqet  nga ana e shtetasit Rexhep Rraja.

 

Në datën 21 korrik 2018 përpara oficerit të policisë gjyqësore në stacionin e Fushë –Krujës, Xhisiela Maloku është shprehur se ka ardhur pranë këtyre ambienteve me qëllim që të tërheqë kallëzimin e bërë pranë komisariatit nr. Tre Tiranë pasi gjithçka është bërë për motive xhelozie.

 

Gjithashtu Prokuroria bën me dije se janë marë të dhëna në dobi të hetimit nga viktima në datën 30 korrik 2018 ku ndër të tjerash kjo e fundit shprehet se ..”në datën 19.07.2018 është ushtruar dhunë ndaj saj në vendin e quajtur hotel Boci..pavarësisht se ka qëndruar në hotel nuk ka kryer marrëdheni seksuale me të hetuarin.. më pas dola unë e para dhe ai erdhi më pas duke më përqafuar dhe duke më bërë lajka…shqetësimet e mia ja kam shprehur edhe rrethit shoqëror…në fillim të vitit 2018 kemi bërë një deklaratë pranë inspektorit të zonës së Fushë Krujës se jam sqaruar me shtetasin Rexhep Rraja, kjo gjë ka ardhur si pasojë e një kontradite që kemi pasur.”

 

Sipas Prokurorise, me qëllim kryerjen e një hetimi holistik dhe të gjithanshëm në datën 29 shtaotr 2018 është ripyetur viktima e cila shprehet se:

 

“Une jam njohur me shtetasin Rexhep Rraja ne vitin 2012 dhe i kam prishur mardhenjet me te ne vitin 2017. Kjo prishje e lidhjes tona ka qene kerkese e Rexhepit fillimisht ne maujin Maj 2017. Prishja perfundimtare mes nesh ka qene ne muajin Korrik 2018, kohe kur une kam bere kallezim ne polici ndaj Rexhepit….Perndjekja nga ana e shtetasit Rexhep Rraja perkundrejt meje ka filluar ne muajin Korrik 2017 duke me ndaluar ne rruge, duke me dale perpara rruge dhe duke me telefonuar here pas here me numer te fshehur, duke me detyruar qe une te qendroja me te dhe me asnje tjeter. Pavaresisht se une i kam thene qe nuk doja te vazhdoja lidhjen me te, por une jam kthyer perseri tek ai dhe per shkak te frikes dhe per shkak te deshires time. Sikunder e theksova me siper ndarja ime perfundimtare me te ka qene ne muajin Korrik 2018. Pas ndarjes perfundimtare ne muajin Korrik 2018, nga ana e Rexhep Rraja nuk kam pasur asnje shqetesim, ndersa sikur e theksova me siper, pas ndarjeve kalimtare ai gjithmone me dilte ne rruge dhe me detyronte te kthehesha me të. —-Lidhur me deklaraten e leshuar nga shtetasi Rexhep Rraja une po njihem vetem ne keto momente, nuk eshte e vertete qe jemi ngaterruar per pune makinash, por e verteta qendron ndryshe. Mua me ka marre ne telefon Rexhepi dhe me ka pyetur se ku je, dhe une i jam pergjigjur se jam ne Qafshtame me motren. Nga telefonata qe kisha me Rexhepin, ai filloi te me bertiste ne telefon dhe ai ka ardhur me maknen e tij tip Audi A6 me targa AA666PG, i cili na ka ndalur ne rruge dhe u konfliktuam me fjale. Motra ime u frikesuara dhe ka thirrur policine ne telefon duke qene se Rexhepi komunikonte me tone te larta dhe jemi shtyre me njeri tjetrin. Policia erdhi dhe kete deklarate une e kam nenshkruar me vullnetin tim te lire, por nuk jam ne dijeni te deklarates se leshuar nga Rexhep Rraja me te cilen u njoha sot…. Shtetasi Rexhep Rraja eshte konsumues i cigares, konkretisht ai pin duhan Malboro Greke.– Me daten 20.07.2018 shtetasi Rexhep Rraja me ka telefonuar nga numri i shtetasit Ramazan Rraja qe eshte 069…. dhe me ka thene qe te terheq denoncimin. Dua te them qe ne kete dite ai me eshte lutur nga telefoni qe une te terhiqja denoncimin. Shtetasi Rexhep Rraja me ka telefonuar me numer te fshehur. Kur une kam bere kallezimin ne Tirane, jam telefonuar nga shtetasi Ramazan Rraja per ta takuar, por gjithashtu nga ky numer telefoni me ka telefonuar disa here edhe Xheni…Dua te sqaroj se rrjeti social Istagram egziston si opsion qe personi qe te shkruan , ne rast se te ben “Bllok”, biseda fshihet automatikisht. Gjithashtu dua te shtoj se nuk kam patur shqetesime ne profilin tim facebook, apo mesazhe te karakterit kercenues…pavaresisht mbrojtjes qe me ka ofruar prokurorja e çeshtjes, nuk kam pranuar dhe nuk  pranoj pasi nuk ndihem e kercenenuar dhe nuk kam nevoje per mbrojtje.

 

Nderkohe i pyetur lidhur me faktin penal i hetuari është shprehur se gjthcka është produkt i një sajese të ish të dashurës së tij, shtetases Xhisiela Maloku me qëllim që të hakmerret për lidhjen e saj të dashurisë.

 

I ripyetur më datë 29.09.2018 i hetuari parashtron në mënyrë eksplicite se:

 

“Deklaroj se nuk kam ushtruar aspak dhune ndaj saj. Persa i perket dites qe pretendon se une e kam takuar, jemi takuar miqesisht dhe nuk kam pas asnje lloj mardhenje me te. Gjithashtu deklaroj se une nuk mbaj arme zjarri dhe s’kam…Me shtetesen Xhisiela Maloku jam njohur para disa vitesh, nuk e mbaj mend saktesisht dhe para nje viti e gjysem i kam shkeputur mardhenjet me te. Lidhur me deklaraten e pajtimit të vitit 2017… Po eshte e vertete, pasi ishte nje automjet qe une nuk e njihja ne rrugen e Qafshtames, bente manovrime ne rruge duke me rrezikuar mua jeten. Ngaqe nuk njoha automjetin, debatova nga automjeti ne automjet dhe pashe qe ne timon ishte Anida Maloku bashke me te motren Xhisiela Malokun. Pasi vajzat kishin njoftuar policine lidhur me debatin per rrugen, aty erdhi policia dhe pasi na shoqeroi ne polici, kemi nenshkruar kete deklarate….nuk eshte e vertete qe une ta kem telefonuar me numra tjere telefoni, por kam biseduar me Xhisielen dhe me numra tjere te afermve te mije, pasi ajo merrte vete dhe kerkonte qe te dilja une ne telefon. Ndresa me date 21.07.2018 une nuk e kam telefonuar shtetasen Xhisiela. Pasi u njoha me aktin e ekspertimit mjeko-ligjor dua te them se une nuk kam lidhje fare me keto demtime dhe nuk di se ku mund ti kete marre ato”.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *